Najnowsze wiadomości

Projekty domów kanadyjskich

Projekty domów Ytong

Projekty domów drewnianych

17 stycznia 2020 14:16

Projekty domów skandynawskichPrzez większość z nas styl skandynawski kojarzony jest przede wszystkim z charakterystycznym wykończeniem i wyposażeniem wnętrz. Warto jednak wiedzieć, że styl ten charakteryzuje także styl budowania domów jednorodzinnych, który w wyjątkowy sposób łączy ponadczasową elegancję z tak obecnie pożądanymi: funkcjonalnością i komfortem. Gotowy projekt domu w stylu skandynawskim to najczęściej dom przestronny i niezwykle wygodny, odznaczający się prostymi kształtami, bez żadnych zbędnych dekoracji. Styl skandynawski charakteryzuje więc minimalizm, prostota i funkcjonalność. Co jeszcze musimy wiedzieć?

Skandynawski dom to idealna propozycja dla tych osób, które cenią sobie oszczędny styl detalu architektonicznego i funkcjonalne rozwiązania, a zarazem są świadome konieczności uwzględnienia w planach inwestorskich szeroko pojętego problemu oszczędzania energii. Styl skandynawski jest przede wszystkim spokojny i przestronny, ale przytulny. Domy skandynawskie odznaczają się bardzo prostą konstrukcją, dużymi oknami oraz charakterystycznym wykończeniem. Bardzo ważne jest to, aby były energooszczędne i ekologiczne, co przekłada się na niższe rachunki.

Cechy charakterystyczne budownictwa skandynawskiego
Poza drewnem, a więc najpopularniejszym budulcem, domy (a więc i budownictwo) na północy Europy charakteryzuje się przede wszystkim wspomnianą już prostą formą, nastawieniem na ekologię, dachami o dużym kącie nachylenia oraz okazałymi przeszkleniami. Domy tego rodzaju mają chronić przed chłodem, dlatego konieczna jest inwestycja w wysokiej jakości materiały izolacyjne. Równie ważna jest także konstrukcja dachu, ponieważ w tamtych rejonach bardzo często pojawiają się opady śniegu, dlatego potrzebny jest odpowiedni kąt nachylenia konstrukcji. Przeszklenia odpowiadają z kolei głównie na potrzeby estetyczne. Otóż Skandynawowie stawiają na nowoczesny design oraz wyjątkowe wykończenie naturalnymi materiałami – całość ma charakter prosty, jednak niezwykle stylowy.

Wybrane projekty
Projekty domów w stylu skandynawskim to gustowne połączenie tradycji z nowoczesnością. Bryła budynku oparta jest zatem na bardzo prostych kształtach i spokojnej kolorystyce, jak np. w projekcie TENIUM. Otóż ten parterowy dom idealnie sprawdzi się na działkach z dobrym widokiem na otaczającą naturę, która jest jedną z głównych inspiracji jeśli chodzi o ten styl. Nic więc dziwnego, że podstawowym materiałem elewacyjnym jest naturalne drewno, spójnie połączone z jasnym tynkiem oraz dużymi przeszkleniami, jak w projekcie BEGONIÓW , posiadający ciekawą, prosto narysowaną bryłę, która doskonale pasował do działek z dużym ogrodem a duże przeszklenia od strony elewacji ogrodowej sprawią, że wnętrza będą doskonale doświetlone oferując piękny widok na otaczający dom krajobraz. Projekty domów skandynawskich bazują również na funkcjonalności oraz nowoczesnych rozwiązaniach projektowych. Znajdziemy więc projekty z czytelnym podziałem funkcji i wydzieleniem strefy gospodarczej i mieszkalnej. Przemyślane zaprojektowanie wnętrz, po których możemy płynnie i łatwo się poruszać to cechy charakterystyczne projektów skandynawskich. Na polskim rynku znajdziemy wiele projektów, w których forma bryły budynku, kolorystyka i zastosowane na elewacjach materiały nawiązują do wzorców budownictwa skandynawskiego. Prosta konstrukcja i rozwiązania technologiczne pozwalają na realizację domu w bardzo rozsądnej cenie, a rekomendowane systemy zapewniają komfort użytkowania i niskie koszty eksploatacji.